National Geographic je jedním z nejuznávanějších a nejautoritativnějších časopisů na světě, který si užívá obrovské popularity mezi čtenáři všech věkových skupin. Ale jak začala tato neobyčejná cesta a jak se z malého vědeckého časopisu stal mezinárodním fenoménem? Ponořme se do historie vzniku a rozvoje National Geographic.

Na konci 19. století, v roce 1888, dva nadšení cestovatelé – Gardner Greene Hubbard a Alexander Graham Bell – rozpoznali potřebu vytvoření vzdělávací společnosti, která by popularizovala vědu a zkoumala tajemství světa. Gardner Greene Hubbard, právník a bohatý mecenáš, projevoval zájem o geografii a výzkum. Navrhl vytvoření společnosti, která by sdružovala vědce, badatele a další nadšence pro geografii za účelem výměny znalostí a zkušeností. Alexander Graham Bell, vynálezce telefonu a univerzitní profesor, podpořil tuto myšlenku, protože odpovídala jeho přesvědčení o důležitosti vědeckého vzdělání.
O několik měsíců později, v říjnu 1888, vyšlo první číslo časopisu, původně známého jako „The National Geographic Magazine“. Přestože měl skromný rozsah (s pouhými 98 stránkami), časopis ihned upoutal pozornost vážným a vědeckým obsahem o geografických objevech, kulturách různých národů a přírodě.
Jedním z klíčových faktorů, které přispěly k úspěchu National Geographic, bylo rozhodnutí zakladatelů začlenit fotografie do svých materiálů. Gardner Greene Hubbard věřil, že fotografie dokážou oživit příběhy a učinit je zajímavějšími a srozumitelnějšími. Bylo to vzácné a inovativní v té době, ale umožnilo lepší a vizuálnější zobrazení popisovaných míst a jevů. Dnes je National Geographic známé svými ohromujícími fotografiemi, které ukazují krásu a rozmanitost naší planety.

V roce 1899 časopis dosáhl dalšího milníku, když publikoval svou první barevnou fotografii. Toto průlomové rozhodnutí bylo nadšeně přijato čtenáři, kteří ocenili zvýšený realismus a živost, které barevné snímky přinášely. Od té doby se National Geographic stal lídrem ve využívání barevné fotografie.
S postupem času se National Geographic zaměřil nejen na geografický výzkum, ale také na problémy životního prostředí, ochranu divoké přírody a biologickou rozmanitost. Zakladatelé a editoři podporovali iniciativy na ochranu životního prostředí a stali se hlasem přírody, přitahujícím pozornost veřejnosti k důležitosti péče o naši planetu.
National Geographic získal během let světovou popularitu. Časopis je nyní vydáván v různých jazycích a náklad překračuje několik milionů kopií. Kromě toho rozšířil své publikace o knihy, televizní pořady a další mediální projekty.

Zakladatelé National Geographic, Gardner Greene Hubbard a Alexander Graham Bell, věnovali mnoho svého života rozvoji časopisu a National Geographic Society. Ačkoli zemřeli na začátku 20. století, jejich odkaz stále žije v srdcích těch, kteří stále pracují pro společnost a časopis.
V současné době je vedení National Geographic svěřeno význačným profesionálům, kteří dbají na udržování kvalitních publikací a dodržování tradic. National Geographic Society, která je vlastníkem časopisu, volí svého prezidenta a další vůdčí osobnosti prostřednictvím pravidelných voleb a jmenování.
Historie National Geographic je příběhem vášně pro objevování, lásky k přírodě a oddanosti ideálům.