Veřejná doprava v New Yorku

New York

Přestože je v New Yorku velmi rozšířená taxislužba, veřejná doprava nabízí pohodlnější a ekonomičtější způsob dopravy po městě. Pořiďte si MetroCard, kartu, kterou můžete používat opakovaně a která vám umožní jezdit metrem a autobusy. Díky tomu nejen ušetříte, ale také se vyhnete dopravním zácpám.

Newyorské metro (MTA)

Nejoblíbenější a nejpohodlnější systém veřejné dopravy ve městě. Jízdné v metru činí 2,75 dolaru za jízdu a v rámci dvouhodinového časového okna můžete bez příplatku přestupovat na další linky. Chcete-li ušetřit za jízdné metrem, doporučujeme zakoupit kartu MetroCard. MetroCard je opakovaně použitelná karta, kterou lze opakovaně nabíjet a používat k placení za jízdu metrem a autobusy. MetroCard si můžete zakoupit ve stanicích metra nebo v automatech rozmístěných po celém městě.
Webové stránky MTA

Autobusy.

Pohodlný způsob dopravy po městě. Jízdné v autobusech stojí rovněž 2,75 dolaru za jízdu a k placení můžete použít kartu MetroCard. Hotovost se v autobusech nepřijímá, proto se ujistěte, že máte na své kartě MetroCard dostatek peněz.

Železniční doprava.

Ve městě existuje rozsáhlá železniční síť, která spojuje město s předměstími a sousedními státy. Železnice Long Island Rail Road (LIRR) zajišťuje dopravu do východní a jižní části New Yorku a železnice Metro-North Railroad obsluhuje místa na sever od města. Ceny jízdného na těchto železnicích se liší v závislosti na cílové destinaci, proto doporučujeme navštívit oficiální webové stránky, kde najdete přesné informace.

Taxíky a taxi aplikace

Pokud potřebujete využít taxi, v New Yorku jsou oblíbené služby Yellow Cab a Green Cab. Taxi si můžete přivolat buď na ulici, nebo použít taxi aplikaci, jako je Uber nebo Lyft. Ceny taxíků se liší v závislosti na vzdálenosti a době jízdy.
Webové stránky Uberu
Webové stránky Lyft

V New Yorku jsou také k dispozici průkazky na taxi a speciální aplikace pro taxi, které mohou být pro turisty užitečné a umožňují jim ušetřit peníze za jízdné. Zde jsou některé z nich:

NYC Taxi e-Hail
NYC Taxi e-Hail umožňuje předplatit si určitý počet jízd taxíkem za pevnou cenu. Můžete si vybrat z 10, 20, 30 nebo 40 jízd a platí ve žlutých taxících v New Yorku. Chcete-li si tuto průkazku zakoupit, můžete navštívit oficiální webové stránky NYC Taxi e-Hail.
Webové stránky NYC Taxi e-Hail

Průkaz Uber.
Program nazvaný Uber Pass, který pravidelným uživatelům poskytuje řadu výhod a slev. V rámci tohoto programu získáte zdarma rozvoz jídla v Uber Eats, slevy na jízdy Uberem a přístup k exkluzivním nabídkám. Chcete-li se zaregistrovat do programu Uber Pass, navštivte webové stránky společnosti Uber.
Webové stránky Uber Pass

Lyft Pink
Společnost Lyft nabízí podobný program nazvaný Lyft Pink, který pravidelným uživatelům rovněž poskytuje řadu výhod a slev. Když se zaregistrujete do programu Lyft Pink, získáte slevy na jízdy, bezplatnou dodávku jídla Lyft a další výhody. Chcete-li se dozvědět více informací a zaregistrovat se do programu Lyft Pink, navštivte webové stránky společnosti Lyft.
Webové stránky Lyft Pink

Upozorňujeme, že ceny předplatného a speciálních programů se mohou měnit, proto doporučujeme navštívit oficiální webové stránky společností, kde najdete aktuální informace o ceně a podmínkách používání.

Jízdní kola a e-koloběžky

V posledních letech se v New Yorku stala populární městská kola a e-koloběžky. Citi Bike nabízí samoobslužné půjčovny kol po celém městě. Kolo si můžete pronajmout na několik hodin nebo na celý den a užít si procházku po městě. Ve městě je k dispozici také řada služeb e-koloběžek, které vám umožní rychlý a pohodlný pohyb po ulicích města.
Webové stránky Citi Bike

Doufám, že vám tyto informace budou během vašeho pobytu v New Yorku užitečné a že budete moci co nejlépe využít možnosti veřejné dopravy, abyste viděli a užili si vše, co toto nádherné město nabízí.

🔄 ♻️ ❤️ 👇👇👇

Autor a šéfredaktor blogu TravelQ

Rate author
( No ratings yet )
TravelQ blog