1. Andrewův sestup

Starobylé budovy, divadla, muzea, umělecké dílny a obchody se starožitnostmi. O víkendech jím začíná Den otevřených dveří a můžete se kolem něj pár hodin procházet a prohlížet si obrázky.
Pokud potřebujete starý Kyjev, pak vám postačí Andrew’s sestup.
Hrad Richarda Lví srdce, kostel sv. Ondřeje, díla Rastrelliho. Muzea: Bulgakov a jedna ulice. Divadla: na Podilu a Kolesu, tematické staré kyjevské restaurace, obchody se starožitnostmi a moře suvenýrů.
Od starověku spojuje Andriyivsky sestup Horní město (Starý Kyjev) a Dolní (jinak – Podil).
Po schodech naproti Bulgakovovu domu-muzeu můžete vylézt na Lysaya Gora. Jak věří obyvatelé Kyjeva, zlí duchové se zde scházeli na coven. Čarodějnice zde obvykle najdete v předvečer první mája o Valpuržině noci, v noci Ivana Kupaly 6. července a na svátek Petra a Pavla 12. července.
Hora se také nazývá: Zamkovaya, Kirillovka, Frolovskaya a Khorevitsa.
Do Andreevského můžete vstoupit zespodu – z náměstí Kontraktova nebo shora z konce Vladimirské ulice. Nejbližší stanice metra nahoře je Náměstí nezávislosti.
2. Náměstí Nezávislosti

„Maidan“ je nazýván ve všech jazycích.
Sousedí s ulicemi: Institutskaya, Gorodetsky, Sofievskaya, Malaya Zhitomirskaya, B. Grinchenka a Khreshchatyk prochází.
Přežil válku během Revoluce důstojnosti v roce 2014, ale již byl obnoven.Optimální budou stanice metra Nezávislosti a Khreshchatyk. Vyberte si hotely v centru Kyjeva.
3. Mariinský palác

Jeho stavba začala v roce 1744 na příkaz císařovny Alžběty. Položila si ho jako svou kyjevskou rezidenci, ale byla rozptýlena válkou se Švédy a nikdy ji nenavštívila, sloužil jako rezidence pro členy císařské rodiny.
Postavil ji architekt Rastrelli, ale dlouho z ní nezbylo nic. Palác vyhořel na počátku 18. století a v roce 1870 byl přestavěn císařem Alexandrem II. Před druhou světovou válkou to bylo ředitelství, škola, muzeum a bylo hodně prázdné.
Sovětská poválečná rekonstrukce v roce 1950 vymazala některé Rastrelliho architektonické nápady. A rekonstrukce z roku 1980 ho sice zachránila před zničením, ale také znatelně změnila jeho podobu.
Prohlídky paláce se konají pouze v pátek, sobotu a neděli od 10 do 17 hodin. Rezervujte předem, obvykle ve skupinách, ale ne více než 15 osob na každou. Čtvrtky – dětský den.
Rezervovat můžete na oficiálních stránkách https://www.m-palace.com.ua/.
Památky: Mariinský park, stanice metra Arsenalnaja.
4. TSUM

Jsem přesvědčen, že po rekonstrukci se kyjevský centrální obchodní dům nestydí ukázat lidem.
Ze zasvěcených zdrojů vím, že projekt restaurování obchodního domu byl obscénně drahý. Pracovala v „Bonay“ – anglické architektonické kanceláři. Při tvorbě jeho konceptu zvolili nejen hudbu, kterou návštěvníci slyší, ale také novou podpisovou vůni.
Chcete: dramatickou, volně tvarovanou sochařskou prázdnotu? Pak se podívejte na TSUM. Rádi si v této oblasti pronajímají byty. Najdete ho na rohu ulic B. Khmelnitsky a Khreshchatyk. Pokud zabodujete v navigátoru, pak Khreshchatyk, 38. Neexistuje žádné podzemní parkoviště.
5. Kostel Mikuláše

Římskokatolický kostel, postavený na počest svatého Mikuláše v roce 1909. Od roku 1980 jsou varhany umístěny v jeho budově. Nyní je to Národní dům varhanní a komorní hudby Ukrajiny.
Poměrně moderní stavba, které dnes není ani 120 let a rokokový styl jí dodává stáří a vážnost. Na jeho stavbě pracoval kyjevský architekt Gorodetsky.
Adresa: st. Bolshaya Vasilkovskaya, 77, v blízkosti stanice metra Republican Stadium.
Náklady na návštěvu koncertu varhanní hudby: od 50 do 400 hřiven.
6. Kyjevsko-pečerská lávra

Místo je posvátné pro ortodoxní křesťany. Bohoslužby se konají denně v několika chrámech a jeskyních. Nejčasnější liturgie obvykle začíná v 05:30 ráno v blízkých jeskyních, dále často v 06:30 v kostele Ikony Matky Boží a v 9:30 v refektárním kostele sv. Antonína a Theodosia sv. Jeskyně. Večer začíná v 16:30 také v Trapeznom chrámе. Tento harmonogram se ale může během prázdnin změnit. Aktuální informace jsou vždy k dispozici na jejich oficiálních stránkách https://lavra.ua/.
Kostel Spasitele na Berestovu, na území Lavry, je považován za pohřebiště Jurije Dolgorukého. Neexistuje ale žádný hrob ani památník, kam byste mohli přijít a uctít památku kyjevského prince. Sarkofág je odstraněn, ostatky se zkoumají, v kanceláři se píše, kola se točí. Na území tohoto kostela je pohřbena Dolgorukyho sestra – Efimia, princ Gleb, dítě Jurije a jeho druhé manželky. Kyjevsko-pečerská lávra je aktivní mužský klášter.
. A zároveň obchodní centrum s muzejní řadou. Můžete si zakoupit ikony malované mnichy, kostelní zlato, knihy, oblečení, svíčky a to vše velkoobchodně i maloobchodně pro farníky a menší farnosti. Muzea v místě: historické poklady; mikrominiatury Nikolaje Syadristyho; knihy a tisk; lidové dekorativní umění; Muzeum divadla, hudby a kinematografie.
7. Národní muzeum holodomoru-genocidy

Jeho součástí je kaple-pomník „Svíčka paměti“ o výšce 32 metrů. Nádherná vyhlídková plošina s výhledem na levý břeh a další příležitost seznámit se s nelehkou historií ukrajinského lidu. Pravidelně tam promítají filmy věnované holodomoru v letech 1932-1933, který vytvořila vláda „rudých“ na Ukrajině, v Rusku a Kazachstánu. Na stavbu památníku osobně dohlížel třetí prezident Ukrajiny – Viktor Juščenko.
8. Oblouk přátelství národů a Skleněný most


Oblouk zdobí park Khreshchaty od roku 1982. Postavili komunisté na počest znovusjednocení Ruska a Ukrajiny. Všechno je tak monumentální, jak soudruzi milovali. Ale ve výzdobě oblouku je dodržována politická rovnost. Přibližně stejně velká bronzová Dělnice a Kolchozenka – trend ruského socialistického hnutí těch let a žulová socha – fragment Perejaslavské rady. Ručně vyrobená připomínka toho, že si Ukrajinci pamatují svou historii a váží si státnosti.
Oblouk najdete na Evropském náměstí, na území parku Khreshchaty. Nedaleko – „Náměstí nezávislosti“. Hotely poblíž People’s Friendship Arch své hosty rádi přivítají.
Skleněný most byl postaven v květnu 2019. Můžete se po ní projít od Oblouku přátelství lidu až k památníku Vladimíra. Délka 216 metrů, pěší a cyklistické plochy. V letech 2019 a 2020 byl nejnavštěvovanějším místem hostů hlavního města. Také dobré místo pro selfie a vyhlídkovou plošinu. Můžete se k němu vydat z budovy ministerstva zahraničí.
9. Zlatá brána

Za Jaroslava Moudrého to byl hlavní vchod do horního města z jihu. Pevnost, která je nyní uchovávána jako vzpomínka. Nedávno zrekonstruovaný. Nachází se na ulici Vladimirskaya, 40a, přímo u východu ze stejnojmenné stanice metra. Jejich zpravodajská stránka je stejná jako stránka Hagia Sophia.
Cena exkurze je 15 – 40 hřiven.
10. Sofia katedrála

Srdce národní rezervace „Sophia Kievskaya“. Ortodoxní kostel postavený Jaroslavem Moudrým na počest vítězství nad Pečeněgy v roce 1036 našeho letopočtu. Uvnitř se dochoval celosvětově nejucelenější soubor původních mozaik (260 m2) a fresek (3000 m2) z první poloviny 11. století a významné fragmenty nástěnných maleb ze 17.-18. století.
Poblíž Sofia Kievskaya v blízkosti jsou hotely.
Výlety pro dospělé – od 50 do 400 hřiven. Podrobnější ceny za výlety na jejich oficiálních stránkách https://st-sophia.org.ua/en/news/tickets-prices/.
11. Vlast-Matka

Kyjev, sv. Ivan Mazepa, 33. Můžete chodit ze stanice „Arsenalnaya“.
Památka je obrovská, má kolem sebe svou atmosféru. U pomníku se pod širým nebem nachází Muzeum vojenské techniky z druhé světové války. Uvnitř se nachází muzeum věnované válce v Afghánistánu. Obecně místo s vojenskou historií.
Celková výška památníku je 102 m, což je výše než Socha svobody v New Yorku (93 m). Hmotnost – 450 tun. Výška ženy s mečem bez podstavce je 62 m; rozměry štítu jsou 12 * 8 m. Uvnitř 16 metrového meče je umístěno kyvadlo o hmotnosti 9 tun pro vyrovnání vibrací.
Byl vztyčen jako symbol vítězství ve Velké vlastenecké válce a otevřen na Den vítězství v roce 1981. Vlast-matka se nachází uvnitř nádherného parku, kde je příjemné se po návštěvě památníku projít.
Náklady na návštěvu: vylézt na vrchol – 300 hřiven a dolní vyhlídková plošina – 50 hřiven.
Autor – Borodai Vasily.
12. Vladimirská Gorka

Jeden z nejstarších parků v hlavním městě, v okolí je mnoho hotelů. Nachází se na svazích Dněpru, v blízkosti Michajlovského kláštera. Dobrá vyhlídková plošina na Dněpru a na levém břehu. V blízkosti lanovky.
Adresa: Kyjev, sestup Vladimirsky, 4. V okolí je mnoho hotelů.
13. Loutkové divadlo

Pohádka pro děti a vstupenka do dětství pro dospělé. Představení pro dospělé – každý rok nová premiéra. A místo, které nenechá dítě lhostejným.
Pohádkové postavy v parku kolem divadla, je zde muzeum a dětská kavárna. Hrushevsky Street, 1A. 10 minut chůze od stanic metra Maidan Nezalezhnosti (Náměstí Nezávislosti), Khreshchatyk a Arsenalnaya. Hotely v okolí – zde.
Cena vstupenky je 100 hřiven.
14. Vozdvizhenka

Stylový, nový, elitní mikroregion v Podolu, co by kamenem dohodil od Andreevského sestupu. Se správnou infrastrukturou. Je hezké, že se na starých ulicích nestaví nové domy, ale to, že ulice na Vozdvizhence jsou také nové. Existuje několik hlavních: Vozdvizhenskaya, Kozhemyatskaya, Goncharnaya, Arts Square.
Skvělé místo pro focení, které často vybírají i profíci, stejně jako další místo.
15. Krajinná alej

Vyhlídka z Horního města na Podol. A před 10 lety se zde objevilo náměstí s lavičkami a sochami pro děti. Je tu stonožka, 30 m dlouhá, a veselá sloní fontána, hlavy zeber a kdo tu není. Bude hezké chodit sám nebo s dítětem, můžete vzít celou rodinu. Do uličky se dostanete pěšky od stanice metra „Zlatá brána“, na ulici. Vladimirskaya do Bolshaya Zhitomirskaya.
16. Ondřejův kostel

Nejkrásnější pravoslavný kostel v našem městě. Byl postaven slavným architektem Rastrellim ve stylu alžbětinského baroka v letech 1747-1753 na kopci svatého Ondřeje.
Aby chrám postavili na vrchol kopce, postavili stavitelé pod ním stylobát ve formě dvoupatrové obytné budovy přiléhající k okraji strmé. Byl postaven pro příjezd Alžběty I. do Kyjeva a byl pojmenován na počest Ondřeje Pervozvannogo.
Dnes je to jediná budova slavného architekta V. V. Rastrelliho, která se v Kyjevě dochovala. Blízké hotely – zde.
Přesná adresa je Andreevsky Spusk, 23. Otevřeno pro návštěvy všechny dny v týdnu. Pondělí až pátek od 8:00 do 18:00 a v sobotu a neděli od 7:00 do 17:00.
17. Botanická zahrada pojmenovaná po Fominovi

Založena v 19. století, nachází se v centru, stanice metra Universitet, co by kamenem dohodil od vchodu z bulváru T. Shevchenko, na ploše o něco více než 22 hektarů.
Zahrada vznikla z iniciativy architekta Vincenta Berettiho, který byl synem Itala Giovanniho Berettiho, který se ve druhé polovině 17. století přestěhoval do Ruska.
Na jaře je oblíbený zejména u měšťanů a návštěvníků. Začíná kvést magnólie, vysazeno je více než čtyřicet druhů.
Botanickou zahradu opakovaně navštívil císař Mikuláš I. Car ocenil jejího ředitele a autora myšlenky jejího vzniku diamantovým prstenem z jeho ruky.
Od té doby začala v Kyjevě éra kaštanů, která trvá dodnes. Poté,co Trautfetter spatřil císaře ,zasadil kaštany na zahradě poblíž hlavní budovy univerzity. Byly z nich nasbírány desítky tun plodů a vysázeny s nimi nejen na kyjevských náměstích, ale rozeslány i do desítek měst po celém světě.
18. Lanová dráha

Atrakce pro hosty a běžná městská doprava pro obyvatele Kyjeva a symbol města pro všechny. Vede mezi horním a dolním městem (Pochtovaya Ploschad – park Vladimirskaya Gorka). Dnes je délka trati 222 metrů a 1 zastávka během cesty.
K dispozici denně od 7:00 do 22:00 večer.
- Rychlost – 2 m/s.
- Doba jízdy – 2,5 minuty.
- Interval pohybu je od 4 min.
- Výškový rozdíl mezi stanicemi je 75 m.
- Délka tratí je 222 m.
- Sklon je 18-20 stupňů.
- Přepravní kapacita – 100 osob.
- Místa – 30.
Na začátku 19. století se takové struktury staly pevně v módě. Lanovky jsou v Kaunasu (Zhalyakalnis a Alyaksotas), v Soči, Tbilisi, Baku. Hodně pracují ve staré Evropě: Paříž, Barcelona, Praha, Como, Bergamo, Janov, Bergen, Neapol. Kyjevská lanovka byla postavena v roce 1905 a v roce 1902 – Oděská. A ještě dříve, v roce 1986 – Kreml a Pokhvalinsky v Nižném Novgorodu.
19. Budova Národní banky Ukrajiny

Budova byla postavena v roce 1905 a od té doby se nezměnila. Opravy jsou prováděny pravidelně a je neustále ve výborném stavu.
Nachází se na Lipki, na ulici Institutskaya, dům. 9. Poblíž východu ze stanice metra Khreshchatyk.
Představuje architekturu moderny. Na jeho vzhledu pracovalo několik vynikajících architektů. Projekt vypracoval A.V. Kobelev, pracoval na hlavní fasádě – A. Verbitsky, italský sochař Elio Salya provedl umělecká díla uvnitř a obložil budovu kamenem.
V tomto čtvrtí je možné pronajmout byty na denní pronájem.
20. Dům s chimérami

Dnes je sídlem prezidenta Ukrajiny. Postaven v roce 1903 v secesním stylu kyjevským architektem Vladislavem Vladislavovičem Gorodeckým. Adresa: st. Bankova, 10. Ze stanice metra Khreshchatyk nahoru Institutskaya na Bankova. Vstupenky na exkurzi od 300 UAH (pouze o víkendech a pouze skupiny do 10 osob).
Gorodetsky postavil zařízení jako nájemní dům a za vypůjčené prostředky. Úvěr plánoval splácet z nájmu prvního, druhého a třetího patra. A 4. patro bylo položeno jako byt pro rodinu Gorodetských (plocha 380 m2).
Při stavbě byly použity nejnovější inovativní technologie té doby, zejména můžeme vidět, jak Gorodetsky zvládl beton a sochy z něj.
Stavbu řídil inženýr Anton Straus.
Sochařské formy navrhl a provedl talentovaný milánský sochař Elio Sala.
Život provedl vlastní úpravy pronájmů Vladislava Vladislavoviče a v roce 1912 převedl svůj činžovní dům do zůstatku Úvěrního spolku. Nemohl jsem ho včas odkoupit, zájem rostl a Dům s chimérami byl prodán v aukci zástupci francouzského konzulátu Danilu Balakhovskému. Poté, již v roce 1916, se majitelem budovy stal Samuel Nimets (obchodník).
Po událostech říjnové revoluce v roce 1917, za vlády Sovětů, byl objekt státem znárodněn. Červená síla dělníků a kuchařů do něj po konzultaci umístila společné byty …
21. PinchukArtCentre

Centrum pro současné umění. Vstup je zdarma, u vstupu se často tvoří dlouhé fronty.
Prostor je otevřený pro díla současných umělců. Často je plná hvězdných exponátů a kreativních výstav s úžasnými instalacemi.
Nachází se naproti trhu Bessarabsky, podél ulice Basseinaya, 2. V blízkosti stanice metra Ploshcha Lva Tolstogo. Otevřeno pro návštěvníky od 12:00 do 21:00 a nemusí být otevřeno o velkých svátcích. V jejich kanceláři. stránka pro nejnovější informace https://new.pinchukartcentre.org/.
22. Kyjevské planetárium

Poslechněte si a uvidíte, jak je uspořádána naše galaxie, ponořte se do propasti vesmíru a zaručeně rozšiřte obzory v kyjevském planetáriu každý den v 11 hodin a do 21 hodin večer. Funguje od roku 1952 a patří k nejstarším v Evropě.
Stojí u východu ze stanice metra Olimpiyskaya, na ulici. Velyka Vasylkivska, 57/3.
Můžete se podívat na jejich oficiální stránku https://planet.org.ua/.
Památné – realismus hvězdné oblohy, který ukazuje galaxie, hvězdné dráhy a trajektorie rotace planet. Téma přednášky si můžete zvolit dle libosti. Rezervace hostelu v Kyjevě je v této oblasti snadná.
23. Pirogovo

Skanzen lidové architektury a života. Jsou v něm domy z různých částí Ukrajiny, vzali je přímo a převezli do Pirogova. Společně se všemi domácími potřebami.
Ražniči, pokrmy ukrajinské kuchyně lze ochutnat v kavárnách na území muzea.
Otevřeno pro turisty každý den od 10 do 18 hodin. Prohlídky v ukrajinštině, ruštině, angličtině a němčině. Více informací na jejich stránce https://www.pyrohiv.com/.
Adresa: Obec Pirogovo, ulice Krasnoznamennaya, 1, Kyjevská oblast. Domy k dennímu pronájmu v Kyjevě, ale v blízkosti města je mnoho možností. Trolejbusem číslo 11 ze stanice metra Lybidskaya nebo mikrobusem číslo 156 nebo 172 ze stanice metra Demiyevskaya, mikrobusem číslo 496 ze stanice metra Lukyanovskaya. Cena vstupenky v UAH: pro dospělé – 30, pro školáky – 15.
Občas na náš twitter zveřejníme velmi zajímavé fotky, ani je zde nezveřejňujeme https://twitter.com/BTravelq.