1. Zejście Andrzeja

Stare budynki, teatry, muzea, pracownie artystów i sklepy z antykami. W weekendy rozpoczyna się wernisażem, po którym można spacerować przez kilka godzin oglądając obrazy.
Jeśli szukacie starego Kijowa, Andrijiws’kij Uzviz będzie w sam raz.
Zamek Ryszarda Lwie Serce, kościół św. Andrzeja, dzieła Rastrellego. Muzea: Bułhakowa i Jednej Ulicy. Teatry: na Podolu i „Koło”, tematyczne restauracje starego Kijowa, antykwariaty i morze pamiątek.
Od czasów starożytnych Ujazd Andrijiws’kijowski łączy Górne Miasto (Stary Kijów) z Dolnym Miastem (znanym jako Podół).
Schody naprzeciwko domu-muzeum Bułhakowa prowadzą na Łysą Górę. Miejscowi wierzą, że czarownice zbierają się tu na sabat. Czarownice można tu spotkać w wigilię świąt majowych, w noc Walpurgii, w noc Iwana Kupały 6 lipca i w dzień świętych Piotra i Pawła 12 lipca.
Góra nazywana jest również Zamkovaya, Kirillovka, Frolovska i Chorevitsa.
Do Andrijiwskiego można wejść od dołu – od Placu Kontraktowego lub od góry – od końca ulicy Wołodymyrskiej. Od góry, najbliższe metro znajduje się na Ploshchad Nezalezhnosti.
2. Plac Niepodległości

„Majdan” – tak nazywają go w każdym języku.
Sąsiadują z nim następujące ulice: Instytutska, Gorodetska, Sofievska, Mala Zhitomirska, B. Hrynchenka i Khreshchatyk przechodzi przez Maidan.
Przetrwała ona wojenną Rewolucję Godności w 2014 roku, ale już została odrestaurowana.Optymalny byłby Maidan Nezalezhnosti i metro Kreschatik. Wybierz hotele w centrum Kijowa.
3. TSUM

Jestem przekonany, że po rekonstrukcji nie jest wstydem pokazywać ludziom TSUM Kijów.
Z wewnętrznych źródeł wiem, że projekt renowacji domu towarowego był nieprzyzwoicie drogi. Wykonała go brytyjska firma architektoniczna Bonay. Tworząc jego koncepcję, wybrali nie tylko muzykę, którą słyszą odwiedzający, ale także nowy, charakterystyczny zapach.
Chcesz tego: dramatyczna, rzeźbiarska pustka w swobodnej formie? W takim razie sprawdź TSUM. Mieszkania do wynajęcia lubią być wynajmowane w tej okolicy.Znajdziecie go na rogu ulic B. Chmielnickiego i Kreschatik. Jeśli wpiszecie to w nawigator, to będzie to Kreschatik 38. Nie ma podziemnego parkingu.
4. Kościół św. Mikołaja

Kościół rzymskokatolicki, wzniesiony w 1909 roku na cześć św. Od 1980 roku znajdują się w nim organy. Obecnie jest to Narodowy Dom Muzyki Organowej i Kameralnej Ukrainy.
Całkiem nowoczesny budynek, który nie ma nawet 120 lat, a styl rokokowy nadaje mu wiek i powagę. Przy jego budowie pracował kijowski architekt Gorodeckij.
Adres: Ulica Bolszaja Wasilkowska 77, w pobliżu stacji metra Stadion Respublikański.
Koszt uczestnictwa w koncercie organowym: od 50 do 400 hrywien.
5. Kijowska Ławra Peczerska

Miejsce to jest święte dla prawosławnych chrześcijan. Nabożeństwa odbywają się codziennie w kilku świątyniach i jaskiniach. Najwcześniejsza liturgia rozpoczyna się zwykle o godz. 05:30 w pobliskich grotach, następnie często o godz. 06:30 w koscielu Ikony Matki Bożej, a o godz. 09:30 w refektarzu koscioła Czcigodnych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich. Nieszpory zaczynają się o 16:30 również w refektarzu. Harmonogram ten może jednak ulec zmianie, także w dni świąteczne. Zawsze aktualna informacja znajduje się na oficjalnej stronie internetowej https://lavra.ua/.
Koscíół Zbawiciela na Berestowie, na terenie Ławry, uważana jest za miejsce pochówku Jurija Dołgorukiego. Ale nie ma tu grobu ani pomnika, gdzie można by przyjść i oddać hołd księciu kijowskiemu. Sarkofag został usunięty, szczątki są badane, biuro pisze, koła się kręcą. Na terenie tego koscioła pochowana jest siostra Dołgorukiego, Efimia, książę Gleb, dziecko Jurija i jego drugiej żony.Kijowska Ławra Peczerska to funkcjonujący klasztor. A jednocześnie jest to centrum handlowe z rzędem muzeów. Można tu kupić ikony pisane przez mnichów, złoto cerkiewne, książki, odzież, świece, a wszystko to w ilościach hurtowych i detalicznych dla parafian i mniejszych parafii. Muzea na miejscu: historyczna biżuteria; mikrominiatury Mikołaja Syadristy; książki i druk książek; ludowa sztuka dekoracyjna; muzeum teatru, muzyki i filmu.
6. Narodowe Muzeum Hołodomoru-Genocydu

W którym znajduje się 32-metrowa kaplica pamięci zwana „Świecą Pamięci”. Świetny punkt widokowy na Lewy Brzeg i kolejna okazja do zapoznania się z burzliwą historią narodu ukraińskiego.
Regularnie wyświetlane są w nim filmy o Hołodomorze z lat 1932-1933, wywołanym przez „czerwonych” rządzących Ukrainą, Rosją i Kazachstanem. Budowę memoriału nadzorował osobiście trzeci prezydent Ukrainy Wiktor Andriejewicz Juszczenko.
7. Pałac Maryjski

Na polecenie cesarzowej Elżbiety w 1744 roku rozpoczęto jego budowę. Kazała go postawić jako swoją kijowską rezydencję, ale wojna ze Szwedami odciągnęła ją od tego miejsca i nigdy go nie odwiedziła; służył jako rezydencja członków rodziny cesarskiej.
Został zbudowany przez architekta Rastrellego, ale nic nie pozostało z tej konstrukcji. Pałac spłonął na początku XVIII wieku i został odbudowany przez cesarza Aleksandra II w 1870 roku. Przed II wojną światową pełnił funkcję siedziby, szkoły i muzeum i przez wiele lat stał pusty.
Radziecka powojenna odbudowa w 1950 roku zniweczyła część pomysłów architektonicznych Rastrellego. Rekonstrukcja z 1980 roku, choć uchroniła go przed zniszczeniem, zmieniła też znacznie jego wygląd.
Zwiedzanie pałacu jest możliwe tylko w piątki, soboty i niedziele w godzinach od 10 do 17. Należy rezerwować z wyprzedzeniem, zazwyczaj w grupach, ale nie więcej niż 15 osób każda. Czwartki są dniem wolnym dla dzieci.
Rezerwacji można dokonać na oficjalnej stronie internetowej pod adresem https://www.m-palace.com.ua/.
Punkty orientacyjne: Park Maryjski, stacja metra Arsenalna.
8. Łuk Przyjaźni Narodów i Szklany Most


Łuk zdobi Park Kresowy od 1982 roku. Wzniesiony przez komunistów dla uczczenia zjednoczenia Rosji i Ukrainy. Wszystko jest tak monumentalne, jak lubili towarzysze. Ale parytet polityczny widać w dekoracji łuku. Mniej więcej tej samej wielkości brązowy Robotnik i Kołchoźnica — nurt rosyjskiego ruchu socjalistycznego tamtych lat oraz granitowa rzeźba — fragment Perejasławskiej Rady. Własnoręcznie wykonana pamiątka, że Ukraińcy pamiętają o swojej historii i cenią sobie państwowość.
Łuk znajduje się na Placu Europejskim, w Parku Kresowym. Niedaleko znajduje się również Plac Niepodległości. Hotele w pobliżu Łuku Przyjaźni Narodów przyjmują gości.
Szklany most został zbudowany w maju 2019 roku. Można po nim przejść od Łuku Przyjaźni Narodów do pomnika Włodzimierza. Ma 216 metrów długości, ze strefą dla pieszych i rowerzystów. W 2019 i 2020 roku było to najczęściej odwiedzane miejsce przez turystów odwiedzających stolicę. Również dobre miejsce na selfies i platforma widokowa. Można na niego wejść od strony budynku MSZ.
9. Złota Brama

Za czasów Jarosława Mądrego był to główny wjazd do górnego miasta od południa. Fort, który dziś jest pielęgnowany jako wspomnienie. Niedawno został odrestaurowany. Znajduje się przy ulicy Włodziemierza 40a, tuż przy wyjściu ze stacji metra o tej samej nazwie.
Koszt zwiedzania wynosi od 15 do 40 hrywien.
10. Katedra w Sofii

Serce rezerwatu narodowego Sofia Kiev. Prawosławna świątynia zbudowana przez Jarosława Mądrego dla upamiętnienia zwycięstwa nad Pieczyngowie w 1036 r. n.e. Wewnątrz zachował się najbardziej kompletny na świecie zespół oryginalnych mozaik (260 m2) i fresków (3000 m2) z pierwszej połowy XI wieku oraz znaczące fragmenty fresków z XVII-XVIII wieku.
W pobliżu Sofii Kijowskiej znajdują się hotele.
Ceny wycieczek dla dorosłych wahają się od 50 do 400 hrywien. Więcej informacji o cenach wycieczek można znaleźć na ich oficjalnej stronie internetowej pod adresem https://st-sophia.org.ua/en/news/tickets-prices/.
11. Ojczyzna

Kijów, ulica Iwana Mazepy 33. Można dojść pieszo z dworca Arsenalna.
Pomnik jest ogromny i ma swoją atmosferę wokół siebie. Na wolnym powietrzu obok pomnika znajduje się muzeum sprzętu wojskowego z czasów II wojny światowej. Wewnątrz znajduje się muzeum poświęcone wojnie w Afganistanie. Jest to miejsce z dużą ilością historii wojskowości.
Całkowita wysokość pomnika to 102 m, czyli więcej niż Statua Wolności w Nowym Jorku (93 m). Waga budynku to 450 ton. Wzrost kobiety z mieczem bez postumentu – 62 m; wymiary tarczy to 12 * 8 m. Wewnątrz 16-metrowego miecza znajduje się wahadło ważące 9 ton, aby zrównoważyć oscylacje. Według badaczy zabytek może stać bez renowacji przez ponad 150 lat i wytrzymać trzęsienie ziemi o sile do 9 punktów. Regularne ankiety prowadzone przez naukowców obserwujących stan metalowej konstrukcji pokazują, że do tej pory pomnik nie przechylił się ani o stopień.
Został on wzniesiony jako symbol zwycięstwa w II wojnie światowej i otwarty w Dniu Zwycięstwa w 1981 roku. Pomnik Ojczyzny znajduje się w pięknym parku, gdzie po jego obejrzeniu warto się przespacerować.
Koszt wstępu: na szczyt – 300 hrywien, na dolny taras widokowy – 50 hrywien.
12. Górka Włodziemierza

Jeden z najstarszych parków w stolicy, w pobliżu którego znajduje się wiele hoteli. Położony jest na stromych zboczach Dniepru, w pobliżu znajduje się klasztor św. Dobra platforma widokowa na Dniepr i Lewy Brzeg. W pobliżu kolejka linowa.
Adres: Kijów, Włodziemierz zjazd, 4. W pobliżu znajduje się wiele hoteli.
13. Teatr lalek

Bajka dla dzieci i bilet do dzieciństwa dla dorosłych. Produkcje dla dorosłych – co roku nowa premiera. I miejsce, które nie pozostawi dziecka obojętnym.
Bajkowe postacie w parku wokół teatru, muzeum i kawiarnia dla dzieci. Ulica Gruszewska 1A. 10 minut spacerem od stacji metra Majdan Nezależnosti, Chreszczatyk i Arsenalna. Zobacz hotele w pobliżu.
Cena biletu wynosi 100 hrywien.
14. Wozdwiżenska

Stylowe, nowe, luksusowe osiedle na Podolu, tuż obok Andrijiwskiego Spusku. Z odpowiednią infrastrukturą. Fajne jest to, że to nie są nowe domy zbudowane na starych ulicach, ale ulice na Wozdwiżence też są nowe. Jest kilka głównych: Vozdvizhenka, Kozhemyatska, Goncharna i skwer Sztuki.
Świetne miejsce na sesję zdjęciową, często wybierane nawet przez profesjonalistów, podobnie jak kolejna lokalizacja.
15. Aleja krajobrazowa

Punkt widokowy z Górnego Miasta na Podół. A 10 lat temu pojawił się tu skwer z ławeczkami i rzeźbami dla dzieci. Jest tu 30-metrowy kot straganowy, wesoły słoń z fontanny, głowy zebr i właściwie wszystko inne. Jest to świetne miejsce na spacer samemu lub z dzieckiem – cała rodzina może się przyłączyć. Do alei można dojść pieszo od stacji metra Złota Brama, wzdłuż ulicy Wołodymyrskiej do ulicy Wielka Żytomierska.
16. Kościół św. Andrzeja

Najpiękniejszy kosciół prawosławny w naszym mieście. Zbudowana przez słynnego architekta Rastrellego w stylu baroku elżbietańskiego w latach 1747-1753 na Wzgórzu Andrzejewskim.
Aby umieścić świątynię na szczycie wzgórza, budowniczowie wznieśli pod nią stylobat w postaci dwupiętrowego budynku mieszkalnego, przylegającego do stoku. Zbudowano go z okazji wizyty Elżbiety I w Kijowie i nazwano na cześć Andrzeja Pierwszego Wezwanego.
Obecnie jest to jedyny budynek autorstwa słynnego architekta V.V. Rastrelli, który zachował się w Kijowie. Hotele w pobliżu można znaleźć tutaj.
Dokładny adres – 23 Andrijiws’kij Spusk. Otwarte dla zwiedzających we wszystkie dni tygodnia. Od poniedziałku do piątku od 08:00 do 18:00, a w sobotę i niedzielę od 07:00 do 17:00.
17. Ogród Botaniczny w Fominie

Założony w XIX wieku, jest centralnie położony przy stacji metra Universitet, o rzut kamieniem od wejścia z bulwaru T. Szewczenki, o powierzchni nieco ponad 22 hektarów.
Inicjatorem założenia ogrodu był architekt Vincent Beretti, syn Giovanniego Berettiego, Włocha, który przeniósł się do Rosji w drugiej połowie XVII wieku.
Wiosną jest on szczególnie popularny wśród mieszkańców i turystów. Zaczynają kwitnąć magnolie, których zasadzono ponad czterdzieści gatunków.
Ogród botaniczny był kilkakrotnie odwiedzany przez cesarza Mikołaja I. Car nagrodził jego dyrektora i autora pomysłu pierścionkiem z brylantem od swojej ręki.
To właśnie od tego czasu rozpoczęła się era kasztanowców w Kijowie, która trwa do dziś.
Trautfetter zlikwidował autokratę, sadząc kasztany w sadzie przed głównym budynkiem uniwersytetu. Zebrano z nich dziesiątki ton owoców, które nie tylko zazieleniły kijowskie place, ale zostały wysłane do kilkudziesięciu miast na całym świecie.
18. Kolejka linowa

Punkt orientacyjny dla przyjezdnych i powszechny środek transportu publicznego dla kijowian oraz symbol miasta dla wszystkich. Kursuje pomiędzy górnym i dolnym miastem (Poshtova Ploshcha – Park Górka Włodziemierza). Obecnie trasa ma długość 222 metrów i posiada 1 przystanek podczas podróży.
Dostępny codziennie od 07:00 do 22:00.
- Prędkość – 2 m/s.
- Czas przejazdu – 2,5 minuty.
- Odstępy między ruchami od 4 min.
- Różnica wysokości między stacjami – 75 m.
- Długość szlaków – 222 m.
- Nachylenie: 18-20 stopni.
- Pojemność wagonu 100 osób.
- Miejsca siedzące – 30.
Na początku XIX wieku takie konstrukcje stały się bardzo modne. Kolejki linowe są w Kownie (Žaliakalnis i Aliaksotas), w Soczi, Tbilisi i Baku. Ciężko pracują w starej Europie: Paryż, Barcelona, Praga, Como, Bergamo, Genua, Bergen, Neapol.
Kijowska kolejka linowa została zbudowana w 1905 roku, a odeska w 1902 roku. A jeszcze wcześniej, bo w 1986 roku, Kreml i Pokhvalinsky w Nizhny Novgorodzie.
19. Budynek Narodowego Banku Ukrainy

Został zbudowany w 1905 roku i od tego czasu budynek nie był zmieniany. Jest regularnie odnawiany i zawsze w świetnym stanie.
Znajduje się w Lipkach, ulica Uniwersytecka, 9. W pobliżu znajduje się wyjście ze stacji metra „Chreszczatyk”.
Reprezentuje on architekturę secesyjną. Nad jego wyglądem pracowało kilku wybitnych architektów. Autorem projektu był A.V. Kobelyv, główną fasadę zaprojektował A. Verbitski. Główną fasadę zaprojektował A. Kobielow, a główną fasadę – A. Werbicki, natomiast włoski rzeźbiarz Elio Sala wykonał wystrój wnętrza i wyłożył budynek kamieniem.
W tej okolicy można wynająć apartamenty.
20. Dom z chimerami

Obecnie jest to rezydencja prezydenta Ukrainy. Wybudowana w 1903 roku w stylu modernistycznym przez kijowskiego architekta Władysława Horodeckiego. Adres: Ulica Bankowa, 10. Od stacji metra „Chreszczatyk” w górę ulicą Instytucką do ulicy Bankowej. Bilety na zwiedzanie od 300 UAH (tylko w weekendy i tylko dla grup do 10 osób).
Gorodetsky zbudował nieruchomość jako budynek mieszkalny, i to z pożyczonych funduszy. Kredyt planował spłacać z czynszu za wynajem pierwszego, drugiego i trzeciego piętra. A 4 piętro było zastawione jako mieszkanie rodziny Gorodeckich (380 m2).
W konstrukcji wykorzystano najnowsze innowacyjne technologie tamtych czasów, a my możemy zobaczyć, jak Gorodetsky opanował beton i rzeźby w szczególności.
Procesem budowy kierował inżynier Anton Straus.
Formy rzeźbiarskie zostały zaprojektowane i wykonane przez utalentowanego mediolańskiego rzeźbiarza Elio Salę.
Życie dokonało korekt w działalności wynajmu Władysława Władysławowicza i w 1912 roku przekazał on swój dochodowy dom na saldo Towarzystwa Kredytowego. Nie zdążył go odkupić na czas, odsetki rosły, a Dom z Chimerami został sprzedany na aukcji przedstawicielowi konsulatu francuskiego Daniołowi Bałachowskiemu. Później, w 1916 roku, właścicielem budynku został Samuel Nimetz (kupiec).
Po wydarzeniach rewolucji październikowej w 1917 roku, pod rządami Sowietów, obiekt został upaństwowiony. Czerwona władza robotników i kucharzy, po zasięgnięciu opinii, umieściła w nim mieszkania komunalne…
21. PinchukArtCentre

Centrum sztuki współczesnej. Wstęp jest bezpłatny, a przy wejściu często ustawiają się długie kolejki.
Przestrzeń jest otwarta dla współczesnych artystów. Często wypełniają ją gwiezdne eksponaty i kreatywne wystawy z zaskakującymi instalacjami.
Hotel znajduje się naprzeciwko targu besarabskiego, przy ulicy Basseinaya 2. W pobliżu znajduje się stacja metra Płoszcza Lwa Tołstogo. Otwarte dla publiczności od 12:00 do 21:00, może nie być otwarte w większe święta.
Świeże informacje na ich stronie https://new.pinchukartcentre.org/.
22. Pirogovo

Muzeum architektury ludowej i życia codziennego na wolnym powietrzu. Znajdują się w nim domy z różnych części Ukrainy, bezpośrednio zabrane i przewiezione do Pirogowa. Wraz z całym wyposażeniem domowym i podwórkowym.
W kawiarniach na terenie muzeum można delektować się szaszłykami i kuchnią ukraińską.
Otwarte dla turystów codziennie od 10.00 do 18.00. Zwiedzanie z przewodnikiem w języku ukraińskim, rosyjskim, angielskim i niemieckim.
Adres: Pirogovo wieś, ulica Krasnoznamennaya, 1, obwód kijowski. Domy do wynajęcia w Kijowie, ale wiele opcji w pobliżu miasta. Oficjalna strona https://www.pyrohiv.com/.
Wsiądź do trolejbusu nr. 11 od stacji metra Lybidska lub autobusem nr. 156 lub 172 od stacji metra Demijiws’ka lub autobusem nr. 496 ze stacji metra Łukjaniewska. Bilety kosztują 30 UAH dla dorosłych i 15 UAH dla studentów.
23. Planetarium w Kijowie

Usłyszeć i zobaczyć, jak działa nasza galaktyka, zanurzyć się w otchłań kosmosu i poszerzyć swoje horyzonty w Planetarium Kijowskim codziennie w godzinach od 11 do 21. Planetarium działa od 1952 roku i jest jednym z najstarszych w Europie.
Adres: Bolshaya Vasilkovskaya 57/3, tuż przy wyjściu ze stacji metra Olimpiiska. Możesz zajrzeć na ich oficjalną stronę https://planet.org.ua/.
Niezapomniane – realistyczne gwiaździste niebo, które pokazuje naszą własną i sąsiednie galaktyki, ścieżki gwiazd i trajektorie planet. Temat wykładu można wybrać według własnych upodobań. Rezerwacja hostelu w Kijowie jest w tej dzielnice bardzo łatwa.
Czasami na naszym twitterze zamieszczamy bardzo ciekawe zdjęcia, nie publikujemy ich nawet tutaj https://twitter.com/BTravelq.